Irina Begu a fost eliminată în primul tur la Australian Open la capătul unui meci care a durat aproape două ore.

Tenismena din România a pierdut partida de la Melbourne în faţa sârboaicei Nina Stojanovic în două seturi, scor 3-6, 4-6.

O oră şi 43 de minute a durat partida dintre Begu şi ocupanta locului 100 WTA. Jucătoarea de tenis din România a suferit foarte mult pe serviciul al doilea, reuşind să câştige doar 8 puncte din 24 puse la dispoziţie.

În setul al doilea al meciului cu Stojanovic, Irina Begu a avut nevoie de intervenţia medicului, după ce a acuzat mai multe dureri.

Dacă ar fi trecut mai departe de tenismena din Serbia, Irina Begu ar fi jucat în compania Serenei Williams, care a trecut în două seturi de Laura Siegemund, scor 6-1, 6-1.

Primul Grand Slam al anului 2021 a început astăzi si se va încheia pe data 21 februarie, după ce a fost amînat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.