Nicolae Stanciu (27 de ani) e în formă maximă înaintea preliminariilor Mondialului din 2022.

După golul marcat în meciul dintre Slavia și Rangers, din Europa League, scor 1-1, Stanciu a recidivat în campionat. Nicolae Stanciu a reşit o dublă în meciul Mlada – Slavia Praga, din etapa a 23-a, scor 3-0.

Prima reușită a avut loc din lovitură liberă, în minutul 27, în timp ce al doilea gol a fost înscris în minutul 40, din acțiune.

În acest sezon, Stanciu a marcat de 11 ori și a reușit şase pase decisive în 31 de meciuri jucate în acest sezon la Slavia Praga, în toate competiţiile.

Vezi video AICI

Internaţionalul român a evoluat până în minutul 79, când a fost înlocuit cu Holes. Abdulla Yusuf a stabilit scorul final, în minutul 82, din penalty.

Slavia Praga este lider în campionatul Cehiei, cu 58 de puncte, pe lcoul secund e Sparta Praga, cu 47 de puncte,  iar Slovan Liberec şi FK Jablonec, cu câte 42 de puncta, ocupă următoarele două poziții. Mlada Boleslav e pe locul 15, cu 19 puncte.

Sursa: Realitatea de Diaspora