Înotătorul David Popovici, antrenat de Adrian Rădulescu, a terminat pe locul al doilea în finala probei de 200 metri liber de la Campioantul Mondial de înot din Australia, cu timpul de 1:40.79.

Medalia de aur i-a revenit lui Sunwoo Hwang, sud-coreeanul oprind cronometrul la 1:39.72 (record al competiției). Britanicul Tom Dean a completat podiumul, cu 1:40.86.

David Popovici a declarat în mai multe rânduri că urăște bazinul scurt, dar că a venit în Australia la CM pentru a acumula experiență.

La competiția din Australia, sportivul român a obținut medalia de argint la 200 m liber, a terminat pe locul 4 în finala de la 100 m liber, când a stabilit un nou record mondial de juniori, și a ratat calificarea în finala de la 400 m liber.

Popovici mai are în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câştigat anul trecut la Kazan.

Sursa: Realitatea de Bucuresti