CS Dinamo Bucureşti a cucerit Supercupa României la handbal masculin pentru a şaptea oară, duminică, după ce a învins-o pe CS Minaur Baia Mare, cu 37-29 (18-15), în finala desfăşurată în Piteşti Arena.

Dinamo a mai câştigat trofeul în 2016, 2018, 2019, 2020, 2022 şi 2023.

Minaur rămâne cu un singur trofeu cucerit în Supercupă, cel din 2015.

Dinamo a controlat jocul de la început până la sfârşit, cu excepţia a câteva momente, din prima repriză, în care băimărenii s-au aflat în avantaj (6-4). Dinamo a intrat la cabine cu trei goluri în plus pe tabelă, 18-15, iar după pauză s-a desprins decisiv, câştigând la un ecart de opt goluri, 37-29.

Haniel Vinicius Langaro Inoue a marcat 7 goluri pentru campioni, Ante Kuduz 5, Stanislav Kasparek 4, Haukur Thrastarson 4, Alex Pascual Garcia, Miklos Rosta, Daniel Stanciuc, Darko Djukic, câte 3, Andre Dias Lopes Gomes 2, Frederik Ladefoged Blazejewicz 1, Călin Dedu 1, Nicuşor Negru 1.

Pentru Minaur au înscris Artem Kozakevici 6 goluri, Tudor Botea 5, Stevan Vujovic 4, Ivan Burzak 3, Anderson Da Silva Molino 3, Viorel Fotache 2, Robert Nagy 2, Erik Leonard Pop 2, Marcus Dahlin 1, Lucas Alexandru Sabou 1. Portarul Anton Terehov a avut 10 intervenţii.

În finala mică, vicecampioana naţională CSM Constanţa a dispus de Potaissa Turda cu scorul de 35-29 (15-13).

Echipa antrenată de George Buricea a fost condusă o singură dată, cu 11-10 (min. 24), dar la pauză avea un avans de două goluri pe tabelă, 15-13, care în partea secundă a ajuns la opt goluri, 33-25 (56), iar în final a fost de şase goluri, 35-29.

Valentino Ravnic şi Andrei Buzle au marcat câte 6 goluri pentru învingători, Mikalai Aliohin a reuşit 4, iar portarul Dan Vasile a încheiat cu 12 intervenţii.

De la Potaissa s-au remarcat Mohammadreza Oraei, 8 goluri, Gabriel Dumitriu, Cristian Ghiţă şi Denis Veres, cu câte 3 goluri.