Un nou scandal ia amploare în spațiul public, după ce Călin Georgescu a depus o plângere împotriva lui Andrei Caramitru, acuzându-l de instigare la violență printr-o postare pe rețelele sociale. Georgescu susține că postarea lui Caramitru ar fi fost realizată cu ajutorul AI și ChatGPT, fiind menită să creeze „o prezumtivă dovadă” în sprijinul afirmațiilor sale și să genereze un „rezultat violent” împotriva sa.

Georgescu afirmă că Andrei Caramitru l-a menționat indirect în postarea sa din 22 februarie, folosind inițialele „cg”, pe care le consideră „notorii” ca referindu-se la el. În plus, fostul candidat la președinție susține că în comentariile postării au existat îndemnuri violente, inclusiv unul care sugera un „accident de mașină” ca soluție pentru eliminarea sa. Acesta consideră că postarea a avut un impact major, acumulând peste 3.500 de reacții și peste 300 de comentarii în mai puțin de 18 ore.

Plângerea, depusă la Parchetul Judecătoriei Buftea, invocă articolele din Codul Penal referitoare la instigarea publică și incitarea la violență, ură sau discriminare. Georgescu consideră că postarea lui Caramitru a fost un mesaj de intimidare, menit să creeze „reverberații sociale” împotriva sa.

Caramitru a fost audiat marți la IPJ Ilfov, unde a declarat că plângerea este nefondată și că postarea sa a fost „o analiză istorică” despre fenomene de „delir mistic anti-sistem” care s-au transformat în rebeliuni de-a lungul timpului. El susține că nu a instigat la violență, ci a explicat modul în care statul ar trebui să gestioneze astfel de situații, referindu-se la exemple din trecut.

„E o postare absolut neutră. Am analizat cazuri istorice de lideri mesianici care încearcă să provoace rebeliuni. Nu este nicio incitare la violență, iar termenul ‘neutralizare’ se referă la măsuri legale, nu la acțiuni violente”, a declarat Caramitru la ieșirea de la audieri.

Sursa: Newsinn

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.