Buzoianul Ovidiu Ionescu a început Jocurile Olimpice de la Tokyo cu două victorii, una la simplu masculin și una la dublu mixt. Sportivul buzoian s-a calificat astfel în turul II la simplu și îmn sferturile de finală la dublu mixt.

Echipa de dublu-mixt a României s-a calificat în sferturile de finală, după victoria cu 4-1 realizată cu Lubomir Pistej/Barbora Balazova (Slovacia). Pe seturi, evoluția scorului a fost următoarea: 11-8, 11-8, 12-14, 11-4, 11-9. Viitorii adversari vor fi Xin XU / Shiwen Liu (China).

Ovidiu Ionescu a trecut în primul tur de australianul Xin Yan, scor 4-1 (11-7, 13-11, 7-11, 11-8, 11-6). Meciul a durat 34 de minute. În turul doi, Ionescu va evolua cu brazilianul Gustavo Tsuboi.

Ovidiu Ionescu este singurul reprezentant al României în proba individuală la tenis de masă masculin de la Tokyo.

Sursa: Realitatea de Buzau