Dinamo și FCSB și-au împărțit victoriile în cele două derby-uri disputate în doar o săptămână. După înfrângerea din campionat, ”câinii” și-au eliminat rivalii din Cupă!

După ce au pierdut în Liga 1 cu 0-1, dinamoviștii au învins-o pe FCSB cu același scor, în Ștefan cel Mare.

Nemec a trimis-o pe Dinamo în sferturile Cupei cu o lovitură de cap, în minutul 55, după o centrare foarte bună a lui Anton.

De-a lungul celor 90 de minute, roș-albii au avut o posesie de 54%, în timp ce roș-albaștrii 46%.

Elevii lui Jerry Gane și-au creat 11 ocazii de gol, dintre care 5 au fost șuturi pe spațiul porții lui Vlad, în timp ce formația lui Toni Petrea a avut 7 ocazii, dintre care 4 șuturi pe spațiul porții lui Eșanu.

Dinamo, Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Chindia Târgoviște și ”U” Cluj sunt echipele calificate în faza următoare a Cupei României.

Astăzi, vor fi stabilite ultimele 3 echipe care vor evolua în sferturile de finală.

Sursa: realitateasportiva.net

Sursa: Realitatea de Bucuresti