ACCIZELE LA CARBURANȚI DAR ȘI LA BĂUTURI ALCOOLICE VOR FI MAJORATE ANUL ACESTA
31 ian. 2025, 10:26
Actualizat: 31 ian. 2025, 10:26

ACCIZELE LA CARBURANȚI DAR ȘI LA BĂUTURI ALCOOLICE VOR FI MAJORATE ANUL ACESTA
Articol scris de Scris de Realitatea de Bucuresti
Se are în vedere şi introducerea unui calendar de creştere graduală a nivelului accizelor
Nivelul accizelor la o serie produse energetice, precum benzină, motorină, gaz lichefiat, cărbune şi electricitate va fi actualizat până la finalul anului, se arată în Raportul privind situaţia macroeconomică, pus aseară în dezbatere publică de Ministerul de Finanţe.
Se are în vedere şi introducerea unui calendar de creştere graduală a nivelului accizelor, pentru perioada 2025-2026, la bere, vinuri, băuturi fermentate, produse intermediare şi alcool etilic.
Documentul include şi majorarea, începând cu 1 aprilie, a nivelului de acciză pentru produsele din tutun prelucrat, dar şi la produsele destinate ţigărilor electronice.
Citește și:
- 09:32 - Prognoza meteo ANM pe patru săptămâni: temperaturi mai ridicate și puține precipitații. Cum va fi vremea de Paște
- 08:57 - Sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Mugurel Vrabete va fi depus vineri la Sala Palatului
- 08:45 - Explozii la mai multe baze aeriene rusești din Krasnodar Krai, în urma unui posibil atac ucrainean în regiunea Mării Negre
- 08:41 - Trump susține că noul lider suprem al Iranului este în viaţă, dar este rănit
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











