Avertizare nowcasting pentru București: Cea mai afectată zonă este cea de nord/ Apa Nova: A plouat cât în jumătate de lună

Avertizare nowcasting pentru București: Cea mai afectată zonă este cea de nord/ Apa Nova: A plouat cât în jumătate de lună
Nouă avertizare de vreme pentru București
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod portocaliu pentru Capitală.
Aceasta este valabilă până la ora 18.30.
Se vor semnala : averse torențiale ce vor cumula 20...25 l/mp, izolat 35 l/mp, (îndeosebi în nord-vest), frecvente descărcări electrice, vijelii, grindină.
De altfel, Apa Nova anunță că ieri, în zona Băneasa a plouat cât cad precipitații, în mod normal, în jumătate de luna iunie.
„În 2 ore (17:05-19:10), cantitatea de precipitații înregistrată în zona Băneasa a fost de peste 50 l/mp, având intensități de până la 86,4 l/mp. Un astfel de fenomen extrem are o probabilitate de depășire de o dată la 20 de ani. Conform statisticilor, cantitatea medie de precipitații aferentă întregii luni iunie este de 82,3 l/mp, ceea ce înseamnă că în doar 2 ore a căzut 60% din cantitatea medie pentru luna iunie.
Astfel, la ora producerii fenomenului erau mobilizate echipe operaționale incluzând: 17 hidrocurățitoare, 29 de autoutilitare și echipamente de pompare și 132 de specialiști ANB, care au intervenit dedicat în teren până la rezolvarea tuturor problemelor generate de evenimentul pluvial”, se arată într-un comunicat de presă.
Capitala este și sub avertizare cod gablen până joi.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News










