Copil de nouă ani, cu două degete amputate și arsuri, după ce s-a jucat cu o petardă

Copil de nouă ani, cu două degete amputate și arsuri, după ce s-a jucat cu o petardă
Un copil de 9 ani din Prahova a ajuns în stare gravă la spital, cu două degete amputate şi cu arsuri, după ce s-a jucat cu o petardă. Pentru că starea sa se agrava, copilul a fost transferat la spitalul "Grigore Alexandrescu" din Capitală.
Un copil de 9 ani din Prahova a ajuns în stare gravă la spital, cu două degete amputate şi cu arsuri, după ce s-a jucat cu o petardă. Pentru că starea sa se agrava, copilul a fost transferat la spitalul "Grigore Alexandrescu" din Capitală.
Copilul de nouă ani a fost rănit de o petardă pe care a aprins-o în timp ce o ținea în mână. El le-ar fi spus polițiștilor că nu a mai apucat să o arunce, iar părinții spun că fitilul a fost unul foarte scurt.
Din păcate, copilul a fost grav rănit, iar medicii au fost nevoiți să-i amputeze două degete de la mâna stângă și se pare că ar avea și afecțiuni oculare.
Nu se știe de unde avea copilul această petardă, asta pentru că există articole care sunt interzise minorilor la vânzare. În aceste condiții, Poliția a demarat o anchetă.
De când a început sezonul rece, cel premergător sărbătorilor de iarnă, au existat mai multe apeluri din partea autorităților legate de comercializarea acestor articole de divertisment.
Astfel, Poliția face apel către populație să nu le cumpere, și mai ales, să nu le achiziționeze pe cele care sunt interzise cum sunt și aceste petarde folosite de minorul de nouă ani.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 16:00 - Alexandra Păcuraru, alături de Călin Georgescu: mobilizare masivă marți la Buftea pentru susținerea liderului suveranist. Se anunță și un protest uriaș în Piața Victoriei
- 15:33 - China intervine pe piața energiei: creșterea prețurilor la carburanți, limitată temporar
- 14:53 - Tensiuni în creștere: Iran respinge afirmațiile lui Donald Trump despre discuții „productive” cu SUA
- 14:04 - Ilie Bolojan a alocat prin bugetul național 20 milioane euro unei companii din Oradea condusă de omul lui de casă Beniamin Rus
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News










