Cum l-a transformat pușcăria pe Radu Mazăre: merge la cercuri de lectură și activități religioase

Cum l-a transformat pușcăria pe Radu Mazăre: merge la cercuri de lectură și activități religioase
Radu Mazăre, un PERICOL pentru societate
Radu Mazăre s-a transformat radical în pușcărie. Fostul edil care a condus Constanța timp de 15 ani s-a prezentat de curând în fața instanței drept un om foarte religios și devotat. Mazăre spune că l-a descoperit pe Dumnezeu și petrece timp în cercuri de lectură din cadrul penitenciarului și nu ratează nicio activitate religioasă. În ciudea eforturilor sale, cererea de eliberare condiționată i-a fost respinsă de judecători. Mazăre are două condamnări, una de 8 ani, iar alta de 5 ani, ambele pentru fapte de corupție.
Încarcerat la Penitenciarul Jilava, Radu Mazăre a făcut o cerere de eliberare condiționată, după ce a executat două treimi din pedeapsă. Fostul primar al municipiului Constanța s-a prezentat în fața unei comisii cu speranța că îi va convinge conducerea penitenciarului că s-a îndreptat.
În instanță, Radu Mazăre a declarat că, în cei aproape cinci ani petrecuți în închisoare, a avut un comportament ireproșabil și se încadrează acum în valorile sociale necesare pentru a fi din nou o persoană liberă. În fața autorităților aceasta a susținut că acum și-a găsit refugiul în activități religioase și că în închisoare a frecventat cercuri de lectură.
Radu Mazăre, un PERICOL pentru societate. De ce nu este eliberat condiționat fostul edil, după 5 ani de arest
Chiar dacă a avut un comportament exemplar în închisoare, instanța i-a refuzat cererea și a stabilit ca Mazăre să poată depune o nouă cerere de liberarea condiționată abia peste nouă luni.
Radu Mazăre a fost primar al Constanței timp de 15 ani și a fost condamnat în două dosare de corupție: unul pentru retrocedarea ilegală a unor terenuri în stațiunea Mamaia și altul pentru mită, abuz în serviciu și conflict de interese. Astfel a fost condamnat la 9 ani de închisoare.
Citește și:
- 08:02 - Tragedie în Capitală. Un copil de 5 ani a murit după ce a căzut de la etajul 7 al unui bloc
- 07:55 - Sărbătoarea 23 martie. Un mare sfânt, pomenit de creștinătate. Cruce neagră în calendar
- 18:02 - Prezență militară masivă a SUA în România. Un nou Boeing KC-135 Stratotanker ajunge la București în plină criză în Orientul Mijlociu VIDEO
- 17:09 - România lansează Orchestra Mondială a Păcii: inițiativa lui Nicolae Voiculeț transformă muzica într-un mesaj global de unitate
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











