Fetiță de 9 ani din Galați, găsită decedată în casă, cu urme de violență pe corp. Principalul suspect este mama fetei

Fetiță de 9 ani din Galați, găsită decedată în casă, cu urme de violență pe corp. Principalul suspect este mama fetei
Caz șocant în Galați
Caz înfiorător la Galați, acolo unde o fetiţă de 9 ani a fost găsită moartă în casă, miercuri dimineață, cu urme de violenţă pe corp. Suspectă în acest caz este chiar mama fetei. În cauză a fost deschis un dosar penal pentru infracțiunea de omor.
O fetiţă de 9 ani din Galaţi a murit, miercuri dimineaţă, în apartamentul în care locuia cu familia, fiind găsită de un echipaj SMURD cu urme de violenţă extremă pe corp, relatează News.ro.
Poliţia şi procurorii fac cercetări la faţa locului pentru a stabili împrejurările în care a murit fetiţa.
”La data de 31.01.2024, procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Galaţi s-a sesizat din oficiu cu privire la infracţiunea de omor asupra unui membru de familie, (...), reţinându-se că în ziua de 31.01.2024 a survenit decesul unei minore în vârstă de 9 ani, pe raza municipiului Galaţi, existând suspiciuni că moartea acesteia a fost violentă, posibil cauzată de acţiunile mamei sale”, au transmis procurorii.
Aceştia explică faptul că în cauză se efectuează cercetări in rem, pentru stabilirea condiţiilor în care a survenit decesul minorei şi a eventualei vinovăţii a unor persoane.
Surse apropiate anchetei spun că fetiţa ar fi fost bătută crunt de mama sa. Potrivit acelorași surse, Direcţia Generală pentru Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului Galaţi ar fi preluat alte două surori ale micuţei decedate, în vârstă de 5 şi 6 ani, care ar fi asistat la maltratarea surorii lor. Minorele urmează să fie evaluate medical pentru a se stabili dacă au fost şi ele victime ale violenţei.
Sursa: Realitatea de Galati
Citește și:
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News










_4f88515c25_a3b9209761.webp)
