INUNDAŢII ÎN SPANIA: PREMIERUL PEDRO SANCHEZ ANUNŢĂ UN NOU BILANŢ, DE CEL PUŢIN 211 MORŢI
INUNDAŢII ÎN SPANIA: PREMIERUL PEDRO SANCHEZ ANUNŢĂ UN NOU BILANŢ, DE CEL PUŢIN 211 MORŢI
5.000 de militari vor ajunge în zona afectată din provincia Valencia
Inundaţiile de proporţii care au avut loc săptămâna trecută în sud-estul Spaniei s-au soldat cu cel puţin 211 morţi, potrivit celui mai recent bilanţ comunicat sâmbătă de premierul spaniol Pedro Sanchez, informează AFP.
Echipele de salvare desfăşurate în zonele sinistrate au "localizat şi înregistrat 211 morţi", a declarat şeful guvernului spaniol în cadrul unei declaraţii instituţionale, precizând că operaţiunile continuă pentru găsirea persoanelor date dispărute.
Totodată, Sanchez a anunţat că executivul său va trimite încă 5.000 de militari în zona afectată din provincia Valencia, din estul Spaniei, (4.000 vor sosi chiar în această sâmbătă) şi tot atâţia poliţişti, ajungându-se la un total de 10.000 de agenţi din aceste două corpuri, transmite EFE.
AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:04 - Ion Cristoiu, despre anormalul devenit normal: „Consultările cu AUR sunt obligație constituțională”
- 16:50 - O insulă de lux din Grecia evaluată la 8 milioane de euro a ajuns să coste cât un apartament
- 16:46 - În jur de 50 de cupluri LGBT cer României recunoașterea căsătoriilor încheiate în alte state UE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News














