Advertising
Legea salarizării aruncă țara în haos. Angajații din Finanțe amenință deja cu blocarea totală a activității - VIDEO

Proteste ale angajaților de la Finanțe
Scris deRealitatea de Bucuresti
Publicat28 mai 2026, 14:53
Sursărealitatea.net
Protestele legate de noile prevederi din proiectul legii salarizării se extind la nivel național, în toate domeniile și instituțiile plătite din bugetul de stat. După cadrele medicale, angajații de la Finanțe și din alte instituții aflate în subordinea ministerului de resort amenință cu ample manifestări de protest. Mai mult, aceștia au transmis Executivului un ultimatum, stabilind ca termen-limită pentru rezolvarea problemelor data de 3 iunie.
Citește și
- 10:12Salariul minim crește la 4.325 lei brut de la 1 iulie 2026. Ce se schimbă pentru angajați
- 22:07Autostrada Unirii A8 prinde contur. Când vor putea circula șoferii pe primii kilometri din acest drum
- 16:09Focarele de variolă ovină blochează exporturile României. Experții europeni vin să verifice situația din teren
- 14:48România a primit 2,25 miliarde de euro din PNRR. Nazare: „Este o veste bună, dar și un semnal că banii europeni vin când reformele sunt duse la capăt”
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News


























