MODIFICĂRI ÎN CIRCULAȚIA TRAMVAIELOR DIN BUCUREȘTI DUPĂ INCIDENTUL GRAV DE PE LINIA 16

MODIFICĂRI ÎN CIRCULAȚIA TRAMVAIELOR DIN BUCUREȘTI DUPĂ INCIDENTUL GRAV DE PE LINIA 16
Linia 16 va fi suspendată, iar tramvaiul 36 va circula pe un traseu mai scurt
În urma incidentului de marți, 4 martie 2025, în care o șină de tramvai s-a rupt și a străpuns podeaua unui vagon, punând în pericol viața călătorilor, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București-Ilfov (TPBI) anunță modificări în circulația tramvaielor pe tronsonul afectat.
Pentru a permite lucrările de reparație la calea de rulare de pe Bulevardul Dimitrie Pompeiu, linia 16 va fi suspendată, iar tramvaiul 36 va circula pe un traseu mai scurt. De asemenea, linia 17, care până acum circula doar în weekend, va fi operativă și în zilele lucrătoare, asigurând continuitatea transportului public pe această rută.
Aceste măsuri au fost luate pentru a preveni accidentele și a evita riscuri suplimentare pentru călători, după ce șina defectă a perforat podeaua unui vagon pe linia 36. Deși nu au existat victime, STB a decis să suspende circulația pe tronsonul Bulevardul Dimitrie Pompeiu – Bulevardul Lacul Tei pentru a proteja pasagerii.
Noile trasee vor fi:
- Linia 17 va circula zilnic, inclusiv în timpul săptămânii, pe traseul: „Piața Sfânta Vineri” – „Bulevardul Lacul Tei”.
- Linia 36 va funcționa pe un traseu mai scurt, ajungând până la „Bulevardul Lacul Tei”, cu stații în cartierele de pe Bulevardul Basarabia și Șoseaua Pantelimon.
- În plus, linia navetă 636 va fi introdusă temporar pentru a suplini lipsa tramvaielor pe tronsoanele afectate. Aceasta va lega „Platforma Industrială Pipera” de „Șoseaua Colentina”.
TPBI a cerut autorităților să găsească soluții alternative pentru îmbunătățirea infrastructurii tramvaielor din alte zone ale capitalei, unde șinele se află într-o stare avansată de degradare. Printre acestea se numără Bulevardul Basarabia, Calea Călărașilor și Bulevardul Corneliu Coposu, zone unde se observă deficiențe ale căii de rulare.
Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:12 - Operatorii de salubritate riscă noi amenzi dacă nu își respectă obligațiile de a curăța zăpada de pe străzi
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











