Actualitate· 1 min citire

Trei tineri, acuzați că au vândut canabis inclusiv minorilor din București și Ilfov

29 apr. 2026, 20:02
Actualizat: 29 apr. 2026, 20:02
FOTO: Arhivă

FOTO: Arhivă

Articol scris de Realitatea de Bucuresti

Trei tineri cu vârste de 22, 25 și 28 de ani sunt cercetați de procurorii DIICOT pentru trafic de droguri de risc și complicitate la trafic de droguri de risc, după ce ar fi vândut canabis către consumatori din București și din localități ale județului Ilfov, inclusiv către minori.

Potrivit anchetatorilor, în perioada noiembrie 2025 – aprilie 2026, cei trei ar fi procurat, deținut și comercializat canabis, la prețuri cuprinse între 20 și 50 de lei, în funcție de cantitatea vândută. Dozele ar fi variat între 0,25 grame și un gram. Pentru a evita depistarea, unul dintre inculpați, un bărbat de 25 de ani, ar fi folosit un limbaj codat în discuțiile legate de vânzarea drogurilor.

Procurorii susțin că banii obținuți din activitatea infracțională ar fi fost încasați în conturi bancare puse la dispoziție de femeia cercetată în dosar. De asemenea, aceasta l-ar fi însoțit pe bărbat în activitățile de aprovizionare cu droguri destinate vânzării ulterioare.

În urma perchezițiilor efectuate în București și în localitățile Petrăchioaia și Dobroiești, din județul Ilfov, anchetatorii au ridicat substanțe vegetale și pulverulente, aflate în curs de expertizare, zece cântare electronice de mare precizie, grindere, recipiente cu urme de substanță, aproximativ 36.000 de lei, 400 de euro și alte probe.

DIICOT a cerut arestarea preventivă a celor trei inculpați pentru 30 de zile.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate