Vămile de la frontiera de vest încep să se aglomereze

Vămile de la frontiera de vest încep să se aglomereze
Timpii de așteptare în vama Nădlac 2, de pe autostradă, au fost astăzi chiar și de două ore
Vămile de la granița cu Ungaria încep să se aglomereze, pe măsură ce românii care lucrează în străinătate vin acasă de sărbătorile de iarnă.
În plus, noile reguli de intrare în țară sunt de natură să crească timpii de așteptare, îndeosebi în vămile Nădlac 1 și Nădlac 2, mai ales că mulți români nu sunt vaccinați anti-COVID 19 și, odată intrați în țară, trebuie să intre în carantină.
Părerile printre cei care revin în țară sunt diferite, în funcție de statutul lor, vaccinați ori nevaccinați.
În aceste condiții, volumul de muncă pentru angajații Direcției de Sănătate Publică Arad, care efectuează triajul în vămile de la granița cu Ungaria, a crescut semnificativ, spune directorul instituției, Horea Timiș.
Timpii de așteptare în vama Nădlac 2, de pe autostradă, au fost astăzi chiar și de două ore, pe sensul de intrare în țară.
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






