VIDEO Alertă la Medgidia! Explozie urmată de incendiu la fabrica de amidon

VIDEO Alertă la Medgidia! Explozie urmată de incendiu la fabrica de amidon
Degajări mari de fum
Pompierii ISU Dobrogea au fost solicitați marți, 29 martie, să intervină pentru limitarea efectelor unui incendiu, izbucnit la Medgidia.
Din primele informații la fabrica de amidon a izbucnit un incendiu în urma unei explozii.
La fața locului au ajuns salvatorii cu 4 autospeciale de stingere cu apă și spumă, 1 autospecială de descarcerare, 1 autospecială de intervenție la înălțime, 1 autospecială de transport personal și victime multiple, 1 autospecială CBRN și 2 ambulanțe SMURD.
”La locul intervenției, s-a observat că este un depozit de maltodextrină, iar explozia a avut loc la o gură de aerisire. Nu este o substanță toxică. Nu este incendiu, dar sunt degajări de abur și fum”.
Pompierii precizează că nu au fost identificate victime.
Se lucrează pentru înlăturarea efectelor negative. Nu mai există flacără, pompierii intervin pentru răcirea zonei.
UPDATE
”La locul intervenției, s-a observat că este un depozit de maltodextrină, iar explozia a avut loc la o gură de aerisire. Nu este o substanță toxică. Nu este incendiu, dar sunt degajări de abur și fum”
„În total intervin un număr de aproximativ 42 de pompieri. Ajunși la locul solicitării, pompierii au văzut că ar fi vorba de un incendiu la o celulă de prelucrare produse de porumb, cu degajare mare de fum.
Pompierii sunt și la această oră la fața locului și lucrează pentru îndepărtarea tuturor efectelor negative.
În acest moment, nu mai există niciun incendiu. Nu sunt victime și nu sunt persoane care au avut nevoie de de transport la spital”, au transmis reprezentanții ISU Dobrogea.
Cauza probabilă a incemdiului a fost autoaprinderea maltodextrinei (substanță rezultata în urma prelucrării porumbului) in timpul uscării. Au fost afectate: instalația de uscare (tanc 72mc) și instalația aferentă uscatorului. Linia tehnologica era în probe.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News










