Carburant mai scump după explozia de la Petromidia

Carburant mai scump după explozia de la Petromidia
Din cauza exploziei activitatea rafinăriei a fost oprită, iar onorarea comenzilor de petrol venite de la furnizori a devenit imposibilă
Explozia de la Petromidia are efecte economice negative, care încep deja să se vadă. Prețurile la combustibil în România au crescut simțitor în ultima perioadă, iar mai multe firme au raportat probleme cu aprovizionarea de carburant, relatează Realitatea PLUS.
Angajații Petromidia fac primele evaluări pentru repornirea rafinăriei, dar nimeni nu știe când se va relua producția. Surse din industrie spun că această perioadă va putea dura chiar și 6 luni, iar urmările economice pot fi foarte grave.
Petromidia este cea mai mare rafinărie din România, cu o capacitate de prelucrare a petrolului de circa 6 milioane de tone pe an.
Din cauza exploziei care a ucis 3 angajați, activitatea rafinăriei a fost oprită, iar onorarea comenzilor de petrol venite de la furnizori a devenit imposibilă.
Revenirea la normal a producției depinde însă de mersul anchetei oficiale, deschise în urma accidentului.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 10:29 - Controale ANAF: Abateri grave, amenzi și marfă confiscată
- 10:28 - Ședință de urgență la BNR: decizie crucială privind dobânda cheie
- 09:16 - Reducerea accizei la motorină intră de azi în vigoare. Motorina rămâne la peste 10 lei/litru după măsura guvernului
- 09:05 - Guvernul pregătește înăsprirea legislației pentru exploatarea agregatelor minerale
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News









