Controale ANAF | Lucian Heiuș: „Peste 71.000 de contribuabili se află în prezent în situaţia de a li se face sesizări penale”

Controale ANAF | Lucian Heiuș: „Peste 71.000 de contribuabili se află în prezent în situaţia de a li se face sesizări penale”
Peste 71.000 de contribuabili se află în prezent în situaţia de a li se face sesizări penale pentru nevirarea către stat a impozitelor
Controale ANAF. Președintele Fiscului - Lucian Heiuș anunță că peste 71.000 de contribuabili se află în situaţia de a li se face sesizări penale pentru nevirarea către stat a impozitelor şi contribuţiilor cu reţinere la sursă.
„Peste 71.000 de contribuabili se află în prezent în situaţia de a li se face sesizări penale pentru nevirarea către stat a impozitelor şi contriubuţiilor cu reţinere la sursă, conform OUG 130/2021.
Aceştia vor primi de la începutul săptămânii următoare notificări de la ANAF cu prezentarea situaţiei în care se află, cu propunerile de remediere a situaţiei, dar şi cu mesajul că în lipsa unei rezolvări, se va aplica legea la literă, adică vor urma sesizările penale”, a declarat Lucian Heiuş.
De la 1 iulie au început controale masive ale ANAF la persoane fizice, iar în acest sens, un proiect de ordin al instituției propune extinderea competenței de efectuare a verificării situației fiscale personale și la structurile de inspecție fiscală persoane fizice din cadrul unităților subordonate direcțiilor generale regionale ale finanțelor publice.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 08:02 - Analiză Daniel Udrescu: Cum a fost distrus motorul IMM al României și de ce statul a intrat în spirala datoriei. De la 1.000.000 € la 100.000 €
- 18:14 - Analiză Daniel Udrescu: De ce prorogarea indexării pensiei încalcă însăși structura dreptului constituțional la pensie
- 12:38 - Toate lifturile din Palatul CFR, oprite pentru verificări după ce un ascensor a căzut în gol și mai multe persoane au fost rănite
- 08:12 - Analiză Daniel Udrescu: Statul impozitează inflația. Statul nesocotește justa așezare a sarcinilor fiscale și necesitatea protecției proprietății
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News













