Nicolae Ciucă: „Suntem Guvernul care susţine investiţiile. Am alocat cea mai mare sumă din ultimii 32 de ani”

Nicolae Ciucă: „Suntem Guvernul care susţine investiţiile. Am alocat cea mai mare sumă din ultimii 32 de ani”
Nicolae Ciucă - premierul României a anunțat că va fi lansată o agenţie operaţională şi eficientă dedicată investiţiilor străine. Oficialul reiterează că și-a asumat să conducă guvernul care susţine investiţiile şi a alocat cea mai mare sumă pentru investiţii în ultimii 32 de ani.
Nicolae Ciucă - premierul României a anunțat că va fi lansată o agenţie operaţională şi eficientă dedicată investiţiilor străine. Oficialul reiterează că și-a asumat să conducă guvernul care susţine investiţiile şi a alocat cea mai mare sumă pentru investiţii în ultimii 32 de ani.
„Parteneriatul dintre Guvernul României şi Consiliul Investitorilor Străini este o certitudine, iar prezenţa mea, astăzi, la evenimentul organizat de dumneavoastră confirmă relaţia de încredere pe care o avem. (...) Vom lansa o agenţie operaţională şi eficientă dedicată investiţiilor străine care să fie punctul central de comunicare cu companiile interesate să investească în România. Această agenţie va funcţiona la Guvern în subordinea nemijlocită a prim-ministrului şi urmează ca în perioada imediat următoare să intre la aprobare pe masa Guvernului, ulterior să fie operaţionalizată", a declarat Nicolae Ciucă, miercuri, la evenimentul de lansare a proiectului "Va Urma", iniţiat de Consiliul Investitorilor Străini.
„Măsurile pe care le-am luat au reflectat acest dialog constant. Ne-am angajat să nu venim cu taxe noi şi să nu le creştem pe cele existente şi ne-am ţinut de promisiune, deşi nu a fost un lucru uşor şi la îndemână. Am promis stabilitate şi predictibilitate pentru investitori şi ne-am ţinut de cuvânt. Ne-am asumat să fim guvernul care susţine investiţiile şi am alocat cea mai mare sumă pentru investiţii în ultimii 32 de ani; avem peste 90 de miliarde de lei alocate în bugetul de stat. Această politică asumată de Guvern a beneficiat şi de dinamica investiţiilor străine directe, cu peste 21% în primele şase luni din acest an", a declarat Nicolae Ciucă.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News

_4f88515c25_a3b9209761.webp)








