Prețul energiei pe bursă, de 4 ori mai mare în august 2022 față de anul trecut

Prețul energiei pe bursă, de 4 ori mai mare în august 2022 față de anul trecut
Valoarea totală a tranzacţiilor a fost de 5,3 miliarde de lei, în august
Preţul energiei electrice pe piaţa spot a bursei OPCOM (Piaţa pentru Ziua Următoare - PZU) a avut o medie de 2.400 lei pe MWh, în luna august 2022, valoare cu 332% mai mare faţă de preţul înregistrat în aceeaşi perioadă a anului trecut, respectiv 554 lei pe MWh, potrivit raportului lunar postat pe site-ul operatorului bursier.
Valoarea totală a tranzacţiilor a fost de 5,3 miliarde de lei, în august, în creştere cu 416% comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut.
Pe de altă parte, volumul tranzacţiilor a crescut cu 20%, până la 2.221.507 MWh.
Cota de piaţă a PZU a fost de 39% în august, faţă de 51% anul trecut.
Pe piaţa spot a OPCOM au fost înregistraţi 336 de participanţi, dintre care activi au fost 220.
Piaţa pentru Ziua Următoare (PZU) este o componentă a pieţei angro de energie electrică pe care se realizează tranzacţii orare ferme cu energie electrică cu livrare în ziua următoare zilei de tranzacţionare, potrivit AGERPRES.
Citește și:
- 10:29 - Controale ANAF: Abateri grave, amenzi și marfă confiscată
- 10:28 - Ședință de urgență la BNR: decizie crucială privind dobânda cheie
- 09:16 - Reducerea accizei la motorină intră de azi în vigoare. Motorina rămâne la peste 10 lei/litru după măsura guvernului
- 09:05 - Guvernul pregătește înăsprirea legislației pentru exploatarea agregatelor minerale
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News









