Programul de sprijin pentru victime: 6 vouchere de peste 100 mii lei în 2025

Programul de sprijin pentru victime: 6 vouchere de peste 100 mii lei în 2025
Voucherele au fost acordate de tribunalele din București, Dolj, Timiş şi Cluj
Programul de sprijin pentru victimele infracțiunilor de violență continuă: șase cazuri sprijinite în 2025
Șase persoane au beneficiat, anul acesta de vouchere pentru victimele infracţiunilor, în valoare totală de peste 100 de mii de lei.
Deputata PNL Alina Gorghiu a declarat că acest mecanism, gestionat de Ministerul Justiţiei, funcţionează.
Voucherele au fost acordate de tribunalele din București, Dolj, Timiş şi Cluj.
Într-o postare pe o reţea de socializare, Alina Gorghiu arată că primele vouchere pentru victime au fost date anul trecut, iar acestea primesc sprijin concret pentru acoperirea unor nevoi urgente precum hrană, cazare, medicamente, transport sau materiale de igienă şi uz personal, ne-a transmis reporterul RRA, Alina Stănuţă.
De aceste vouchere pot beneficia, în anumite condiţii, victime ale unor infracţiuni comise cu violenţă.
Citește și:
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News

_4f88515c25_a3b9209761.webp)








