AUR BUCUREȘTI: CONSILIERII GENERALI AU VOTAT ÎMPOTRIVA PROPUNERILOR DE VICEPRIMARI – CRITICI PRIVIND JOCURILE POLITICE DIN CGMB

AUR BUCUREȘTI: CONSILIERII GENERALI AU VOTAT ÎMPOTRIVA PROPUNERILOR DE VICEPRIMARI – CRITICI PRIVIND JOCURILE POLITICE DIN CGMB
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat joi că reprezentanții săi din Consiliul General al Municipiului București (CGMB) au votat împotriva tuturor propunerilor pentru funcțiile de viceprimar, în cadrul ședinței CGMB.
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat joi că reprezentanții săi din Consiliul General al Municipiului București (CGMB) au votat împotriva tuturor propunerilor pentru funcțiile de viceprimar, în cadrul ședinței CGMB. Decizia, potrivit AUR, reflectă dezacordul față de ceea ce consideră a fi lipsa unui plan concret pentru rezolvarea problemelor Capitalei și perpetuarea jocurilor politice de culise.
„Astăzi, consilierii generali ai AUR București au votat împotriva tuturor propunerilor de viceprimari avansate în cadrul ședinței Consiliului General al Municipiului București. Decizia noastră a fost luată cu responsabilitate și în deplină concordanță cu principiile noastre – apărarea intereselor bucureștenilor și asigurarea că fiecare decizie adoptată în Consiliu este una în beneficiul cetățenilor, nu al unor jocuri politice de culise”, a transmis formațiunea politică.
AUR a subliniat că niciunul dintre candidații propuși pentru funcția de viceprimar nu a oferit soluții clare pentru problemele critice ale Capitalei, precum infrastructura, traficul, poluarea sau sistemul de termoficare. „Din păcate, vedem cum vechea clasă politică nu a învățat nimic din lecțiile trecutului. În loc de soluții concrete, asistăm la o luptă pentru putere, o competiție acerbă pentru controlul Consiliului General, motivată strict de interesele partidelor și nu de nevoile bucureștenilor”, a adăugat formațiunea.
Reprezentanții AUR au reafirmat că nu vor susține „jocurile de culise” și nu vor face compromisuri politice care ar sfida interesele cetățenilor. „Noi ne-am asumat un mandat de transparență și responsabilitate, iar bucureștenii trebuie să știe că există o voce care luptă pentru ei, fără compromisuri și fără să se lase influențată de interese de partid”, au declarat aceștia.
De asemenea, AUR a promis că va monitoriza atent activitatea Consiliului General și că va acționa mereu în interesul cetățenilor, opunându-se „mafiei politice care încearcă să recâștige controlul asupra Bucureștiului.”
În cadrul ședinței CGMB de joi, viceprimarii Capitalei au fost aleși: Stelian Bujduveanu (PNL) și Adrian Vigheciu (PSD). Lucian Judele (USR) și Cătălin Teniță (REPER) nu au obținut suficiente voturi pentru a accede în funcție.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
- 18:26 - Bogdan Chirieac, reacție după retragerea licenței Realitatea Plus de către CNA: „Așa ceva nu este permis în democrație”
- 18:23 - Robert Turcescu, reacție după decizia CNA la adresa Realității PLUS: „Urmează partidele politice, mare atenție”
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











