CIOLACU: ”SECURITATEA ROMÂNIEI SE BAZEAZĂ PE NATO ȘI PE PARTENERIATUL STRATEGIC CU STATELE UNITE”

CIOLACU: ”SECURITATEA ROMÂNIEI SE BAZEAZĂ PE NATO ȘI PE PARTENERIATUL STRATEGIC CU STATELE UNITE”
”România are acum o prioritate de securitate, iar securitatea României se bazează în primul și-n primul rând pe apartenența la NATO și pe perteneriatul strategic cu Satele Unite”
Premierul nu pare dispus să întoarcă spatele Washingtonului și să îmbrățișeze ideea de sistem de apărare european, separat de NATO, înaintată, printre alții, de președintele Franței, Emmanuel Macron.
„Este nevoie de o altă dinamică în relația cu SUA, din punctul meu de vedere. Normal că respect Uniunea Europeană, Comisia Europeană, normal că locul României este în UE, dar România are acum o prioritate de securitate, iar securitatea României se bazează în primul și-n primul rând pe apartenența la NATO și pe perteneriatul strategic cu Satele Unite.
Avem în continuare un război la graniță, România având granița cea mai lungă, din Europa, cu Ucraina, respectiv 650 de km. Nu trebuie să alegem între Uniunea Europeană și parteneriatul startegic cu SUA”, a declarat premierul.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 08:08 - Trump s-a răzgândit. Nu mai crește tarifele pentru importuri în SUA la 10% ci majorează cota la 15%
- 07:58 - Marius Budăi anunță scenariul în care PSD va ieși de la guvernare
- 07:44 - Țara europeană care mizează pe forța atomică pentru a opri ambițiile Moscovei
- 07:32 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News



_e32ebcad9a.webp)







