Advertising
Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio
Scris de Daniel Onescu Publicat: 16 mai 2026, 09:18
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 19:51Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan: „Am primit asigurări că am suficiente voturi în Parlament”
- 18:22Reacția liderului partidului AUR, George Simion, la varianta Adrian Veștea premier
- 18:14Partidele din Coaliție, ședințe de urgență pentru decizia președintelui. Cine îl susține, cine nu-l sprijină pe Adrian Veștea?
- 16:37Adrian Veștea este noul premier desemnat. Decretul oficial a fost semnat de președintele Nicușor Dan
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News


























