Politica· 1 min citire

Primarul Rareș Hopincă: Pagube produse în Sectorul 2 de vremea extremă; 25 de arbori doborâți de vânt

Rareș Hopincă

Rareș Hopincă

Scris de Daniel Onescu Publicat: 20 iul. 2026, 12:15

Primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, a informat că furtuna de duminică după-amiază a produs pagube în sectorul său, fiind un bilanț de cel puțin 25 de arbori doborâți de vânt, nefiind înregistrate însă victime.

'Vremea extremă a produs pagube în Sectorul 2. Până la această oră, avem un bilanț de 25 de arbori doborâți de vânt, mulți dintre ei căzuți pe carosabil. Nu au fost înregistrate victime. Echipele Primăriei Sectorului 2 sunt în teren și intervin pentru degajarea arborilor căzuți și readucerea zonelor afectate la condiții de siguranță. Le mulțumesc tuturor colegilor pentru mobilizarea rapidă', a transmis primarul Hopincă, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Totodată, el a menționat că pentru persoanele care au suferit pagube materiale în urma acestor incidente produse de furtună a fost decisă prelungirea termenului de depunere a cererilor de despăgubire.

'Pentru cei care au avut de suferit în urma furtunii, am decis prelungirea termenului de depunere a cererilor de despăgubire de la 72 de ore la 10 zile. Vrem ca nimeni să nu fie pus în situația de a pierde acest drept din cauza termenului prea scurt', a mai menționat edilul Rareș Hopincă.

Vremea severă de duminică după-amiază din zona București-Ilfov a dus la prăbușirea mai multor copaci și a unui stâlp, fiind afectate autoturisme sau rețele electrice.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News

Mai multe știri din Politica