Miercuri după amiază, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați, CSM Galați a primit vizita celor de la Rapid București, în etapa a 2-a din Liga Națională de handbal feminin. Rapidistele s-au impus la 17 goluri diferență, scor 17-34 (8-18).

Fetele antrenate de Daciana Balaban au marcat primele două goluri ale meciului și au condus ultima dată în minutul 7, scor 4-3. De la scorul de 5-5 bucureștencele s-au desprins la 5-10 în minutul 15, iar în minutul 28 scorul a fost 7-18. Prescură a marcat ultimul gol al primei reprize și la pauză scorul a fost 8-18. În repriza a doua gălățencele au marcat primele, prin Andrița în minutul 33, și până în minutul 46 diferența de pe tabela de marcaj s-a menținut la 9-10 goluri. În minutul 48 Rapid s-a distanțat prima dată la 12 goluri, apoi, în ultimele 8 minute diferența s-a majorat până la 17 goluri, scorul final fiind 17-34.

Pentru CSM Galați au marcat: Prescură -9 goluri, Taivan -3, Bichir -2, Lopătaru -1, Andrița -1 și Manolachi -1. În poartă, Prodar și Petre au avut câte două intervenții reușite, iar Micu o intervenție. Au mai jucat: Ichim, Lazăr, Sava, Mancic; Merlă, Eiler, Tănase.

CSM Galați este pe ultimul loc, cu un singur punct în 23 de etape, iar în etapa a24-a va juca în deplasare la CSM TG. Jiu, duminică, 7 mai, de la ora 12.00.

Sursa: Realitatea de Galati