Naționala României s-a calificat pentru a treia oară în penultimul act al unei Cupe Mondiale de minifotbal.

În sferturile de finală, naționala României a învins Emiratele Arabe Unite, gazda turneului final, cu 2-0. Andrei Șumălan a deschis scorul în minutul doi, iar apoi tricolorii au beneficiat de o deviere în proprie poartă a unui adversar. În repriza secundă, tricolorii au controlat jocul însă nu au reușit să mai înscrie.

În semifinale, România va întâlni câștigătoarea dintre Slovacia și Ungaria, partidă care se va desfășura vineri.

Deși a jucat de două ori în semifinalele unui Campionat Mondial, România nu a reușit niciodată să se califice în finală.

Din cele trei ediții care au avut loc până în prezent, „tricolorii” noștri au obținut de două ori bronzul: în 2015 în SUA și în 2019 în Australia și o dată s-au oprit în optimi, în 2017 în Tunisia. Astfel, România caută acum singurul titlu major care-i lipsește din palmares, deoarece la nivel european, ai noștri sunt cei mai decorați jucători din istoria competiției care a debutat în 2010.