Paris Saint-Germain a învins-o pe Real Sociedad cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Parc des Princes, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

PSG s-a impus prin golurile marcate de Kylian Mbappe (58) şi Bradley Barcola (70) şi a luat o opţiune pentru sferturile de finală.

Parizienii, care au fost dominaţi în cea mai mare parte a timpului de Real Sociedad, au avut prima ocazie de gol în min. 6, prin Mbappe, dar portarul Remiro a fost la post.

Cele mai clare oportunităţi din prima repriză au aparţinut bascilor, prin japonezul Kubo (18), dar mai ales prin Mikel Merino (45), al cărui şut de la distanţă a izbit bara transversală.

PSG a deschis scorul prin starul Kylian Mbappe (58), care a reluat în plasă mingea recentrată de Marquinhos, după cornerul executat de Ousmane. Mbappe a profitat de faptul că Real Sociedad era în inferioritate numerică, fundaşul Hamari Traore, care trebuia să se apere în zona sa, primind îngrijiri medicale în acele momente.

Mbappe a fost aproape de dublă (64), dar Remiro a avut o intervenţie providenţială.

Barcola a închis tabela (70) la capătul unei acţiuni personale, înţepând mingea pe lângă portarul Remiro.

Manşa secundă va avea loc pe 5 martie, la San Sebastian.