Actualitate· 2 min citire

Caz halucinant: Româncă ucisă de infecțiile din spital, medicii dau vina pe maioneză

23 mar. 2023, 08:03
Actualizat: 23 mar. 2023, 08:03
Caz halucinant: Româncă ucisă de infecțiile din spital, medicii dau vina pe maioneză

Caz halucinant: Româncă ucisă de infecțiile din spital, medicii dau vina pe maioneză

Articol scris de Realitatea de Bucuresti

Spitalul ucide, iar sistemul acoperă! Sunt acuzațiile grave lansate de un tânăr care și-a pierdut soția la scurt timp după naștere

Spitalul ucide, iar sistemul acoperă! Sunt acuzațiile grave lansate de un tânăr care și-a pierdut soția la scurt timp după naștere. Andreea, în vârstă de 31 de ani, a murit la două luni după ce a dat viață unei fetițe. Medicii legiști spun că maioneza ar fi cauza decesului dar există inicii că infecțiile intraspitalicești ar fi ucis-o pe tânăra mămică. Este cazul halucinant pe care Realitatea PLUS l-a prezentat în exclusivitate la „România Suverană”, cu Alexandra Păcuraru. Soțul Andreei a cerut public ministrului Rafila un răspuns pentru moartea mamei fetiței sale. După ȘASE ANI în care dosarul a fost trecut de la un procuror la altul, nimeni nu este tras la răspundere.

În noiembrie 2016, Anelise, fetița familiei Matei, se naște. Mama ei, ființa care trebuia să o protejeze, să o apere, să o încălzească și să o hrănească, moare în spital după doar două luni.

Andreea a avut trigliceridele de 9 ori peste limita maximă. George Curcă, directorul Institutului de Medicină Legală, a spus că Andreea a murit de pancreatită pentru că a mâncat „prea multă maioneză”.

Polițiști, procurori, medici, legiști și Ministerul Sănătății. Pe toți i-a întrebat Alexandru timp de 6 ani, însă nimeni nu îi poate spune cine este vinovat de moartea soției sale.

Povestea copilei care privește către cer. Mama sa a fost ucisă de bacteriile din spital


Dosarul abia dacă a fost deschis în cei 6 ani, iar după 3 procurori și alți 3 polițiști schimbați, foile încă rămân cu praful pe ele. Tânăra mamă de 31 de ani nu a apucat să își vadă viața împlinită alături de fiica ei pentru că spitalul, care trebuia să o salveze, o ucide. Infecțiile nosocomiale produc o altă dramă, o altă tragedie care nu poate fi iertată, iar după 6 ani nimeni nu este tras la răspundere.

Sursa: Realitatea de Bucuresti

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate