Piedone a controlat centrele de îngrijire a bătrânilor: „Cum a fost și în cazul Colectiv, acționăm la cald și impulsiv”

Piedone a controlat centrele de îngrijire a bătrânilor: „Cum a fost și în cazul Colectiv, acționăm la cald și impulsiv”
Piedone a controlat centrele de îngrijire a bătrânilor
Piedone a controlat centrele de îngrijire a bătrânilor: „Cum a fost și în cazul Colectiv, acționăm la cald și impulsiv”. Primarul Sectorului 5 a inspectat centrele de îngrijire bătrâni și centrele pentru persoane cu dizabilități din Bucuresti și Ilfov, unde sunt beneficiari de servicii sociale aflați în evidența D.G.A.S.P.C. Sector 5.
Piedone a controlat centrele de îngrijire a bătrânilor: „Cum a fost și în cazul Colectiv, acționăm la cald și impulsiv”.
„Cum a fost și în cazul Colectiv, pe fondul unei emoții puternice, acționăm la cald și impulsiv. Problema este una mai mare, de fapt, și anume legislația. Nu s-a schimbat nimic după aproape opt ani de la cumplita tragedie. ordinele de miniștri nu valorează nimic. Avem nevoie de legi organice, să se poată acționa în luitera și spiritul legii. Solicit pe această cale Parlamentului să se reunească de urgență pentru a modifica legea în această privință. Să nu mai existe situații în care nbeneficiarii DGASPC Sector 5 ajung în centre aflate la sute de kilometri distanță. Aceeași situație se regăsește peste tot în țară. este nevoie de schimbare acum”, a transmis primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone.
„Pentru bunicii singuri, împovărați de boli și siferințe apăsătoare, mereu m-am considerat nepotul de serviciu. Poate pentru că sunt mai sentimental sau poate pentru că așa m-au educat mama, tata, bunicii. Așa mi-am educat, la rândul meu, copiii și nepoții. Bunicii și străbunicii, indiferent de meserie, de calificare, au construit această frumoasă țară. Pentru toate astea eu, Piedone, bunic, tată, cetățean român și priar în funcție, sunt dator moral să îi ajut și să veghez la siguranța dumnealor”, a adăugat edilul.
Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











