ANCHETE DE AMPLOARE ÎN CAZUL INCENDIULUI CARE A DISTRUS FOSTA CLĂDIRE A LICEULUI TIMPURI NOI

ANCHETE DE AMPLOARE ÎN CAZUL INCENDIULUI CARE A DISTRUS FOSTA CLĂDIRE A LICEULUI TIMPURI NOI
Un incendiu devastator a transformat aproape în ruină clădirea fostului Liceu Timpuri Noi, un edificiu cu valoare istorică din centrul Capitalei
Un incendiu devastator a transformat aproape în ruină clădirea fostului Liceu Timpuri Noi, un edificiu cu valoare istorică din centrul Capitalei. Incidentul, petrecut duminică, a stârnit controverse și suspiciuni, iar autoritățile au demarat o anchetă de amploare. Vecinii susțin că focul ar fi fost pus intenționat la comanda unor dezvoltatori imobiliari care urmăresc demolarea clădirii pentru a construi un nou complex rezidențial.
Martorii spun că fosta clădire a liceului era adesea folosită de persoane fără adăpost, iar în ultima jumătate de an au fost raportate cinci incendii similare. Acestea au fost stinse înainte de a produce pagube majore, însă acum, structura de rezistență pare grav afectată, crescând riscul unei prăbușiri.
Fostul liceu, situat într-o zonă cu mare potențial imobiliar, a aparținut comunității evreiești până anul trecut, când a fost scos la licitație și achiziționat de un cumpărător privat. Deși clădirea este clasificată drept monument istoric și nu poate fi demolată legal, degradarea avansată ar putea oferi pretextul necesar pentru obținerea autorizațiilor de demolare.
Anchetele vor stabili cauza exactă a incendiului, dar pentru moment suspiciunile rămân ridicate. Vecinii cer intervenția autorităților pentru a preveni distrugerea deliberată a unei clădiri care reprezintă o parte din patrimoniul orașului.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) a fost alertat, duminică 5 ianuarie, în legătură cu un incendiu izbucnit la clădirea dezafectată a Liceului Timpuri Noi, situat pe Calea Dudesti.
Flăcările s-au extins rapid, afectând atât acoperișul, cât și interiorul construcției pe o suprafață estimată de peste 500 de metri pătrați. La fața locului, au fost mobilizate zece autospeciale de stingere, împreună cu echipe de intervenție specializate, care au acționat prompt pentru a limita extinderea incendiului și pentru a proteja zonele învecinate.




Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











