COD GALBEN DE VIITURI ŞI INUNDAŢII LOCALE ÎN TRANSILVANIA, MOLDOVA ŞI ZONA CARPAŢILOR DE CURBURĂ

COD GALBEN DE VIITURI ŞI INUNDAŢII LOCALE ÎN TRANSILVANIA, MOLDOVA ŞI ZONA CARPAŢILOR DE CURBURĂ
„Populaţia este rugată să manifeste prudenţă, să evite deplasările în apropierea râurilor"
O atenționare hidrologica Cod Galben, pentru intervalul7 iunie, ora 12:00 - 18 iunie, ora 9:00, a fost emisă, marți, de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) ca ca urmare a precipitaţiilor prognozate şi a condiţiilor hidrometeorologice existente.
În acestă perioadă se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, precum şi creşteri de debite şi niveluri, cu posibile depăşiri ale cotelor de atenţie, potrivit hidrologilor.
Fenomenele vizate se pot manifesta pe anumite sectoare de râuri din judeţele: Cluj, Alba, Bihor, Sibiu, Hunedoara, Suceava, Harghita, Neamţ, Bacău, Covasna, Vrancea şi Buzău, precizează sursa citată.
De asemenea, probabilitatea şi intensitatea cea mai ridicată a manifestării acestor fenomene este estimată pentru judeţele Cluj şi Alba, unde se pot înregistra viituri rapide şi inundaţii locale, în special pe cursurile mici de apă.
„Populaţia este rugată să manifeste prudenţă, să evite deplasările în apropierea râurilor, a podurilor improvizate sau a zonelor cunoscute ca fiind predispuse la inundaţii. Traversarea drumurilor acoperite de ape trebuie evitată cu stricteţe, iar locuinţele şi bunurile situate în zone joase trebuie protejate în mod corespunzător. Se recomandă curăţarea rigolelor şi a şanţurilor de scurgere din jurul gospodăriilor, precum şi respectarea tuturor indicaţiilor primite din partea autorităţilor locale”, se menţionează în comunicat.
Citește și:
- 10:43 - Alexandra Păcuraru, vicepreședinte AUR regiunea Dobrogea, a depus un important proiect de infrastructură la Ministerul Transporturilor - VIDEO
- 09:59 - Orașele care interzic păcănelele vor rămâne și fără agențiile Loto. Un primar atacă legea „prost gândită”
- 08:13 - Mijlocașul de la Rapid, Abdul Kader Keita, sub control judiciar după un accident rutier grav în Capitală
- 08:08 - Zboruri anulate, joi, de pe aeroportul Henry Coandă, anunță Compania Națională De Aeroporturi București (CNAB). Vezi lista
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News











