De la 1 iulie, serviciile medicale private vor fi decontate de stat

De la 1 iulie, serviciile medicale private vor fi decontate de stat
Specialiștii susțin că prin acest nou sistem, accesul la serviciile medicale va deveni mai facil
De la 1 iulie, toți românii se vor putea trata în spitalele private prin plata contribuției personale care va fi decontată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate.
Contribuția personală reprezintă, în cazul unei spitalizări, diferența dintre tariful decontat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate și tariful perceput de spitalul privat.
Astfel, românii care au asigurare medicală vor primi un document care conține costurile intervenției, valabil cinci zile, interval de timp în care pot căuta oferte și de la alte unități medicale private.
Specialiștii susțin că prin acest nou sistem, accesul la serviciile medicale va deveni mai facil, pentru că în mediul privat costurile sunt mai mari și o parte dintre pacienți nu și le permit integral.
Sursa: Realitatea de Realitatea Medicala
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:29 - Anca Alexandrescu: ”Este jihad împotriva lui Nicușor Dan și mă bucur foarte tare. Are exact ce a meritat”
- 15:45 - Dan Dungaciu (prim-vicepreședinte AUR): „10 mai – Ziua României Moderne și a părinților fondatori”
- 15:43 - Gest șocant: un bărbat a distrus cu sapa cunoscuta frească „Moartea care râde”, aflată pe zidul unei biserici‑monument istoric din Argeș
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bucuresti și pe Google News













